Co to jest „leczenie kanałowe”/”leczenie endodontyczne”?

Leczenie kanałowe lub zwane przez dentystów leczenie endodontyczne jest leczeniem wewnętrznego obszaru zęba, który zajmuje pęczek naczyniowo-nerwowy. Wiele osób nazywa strefę wewnętrzną zęba «nerw”. Rzeczywiście miąższ zawiera nerwy, ale tam również są tętnicy, żyły, naczynia limfatyczne oraz tkanka łączna. Dla uproszczenia będziemy korzystać z dobrze znanych terminów – „nerw” i „tkanka nerwowa”. Gdzie dokładniej znajduje się nerw w zębie?

Chociaż podstawowym składnikiem zęba jest wapń, jednak to nie jest monolit. W wewnętrznej części zęba jest jama, w której znajdują się nerwy jeżeli ząb jest zdrowy. Dla poszczególnych części tej jamy istnieją nazwy:

  •  Komora z miazgą Jama, która mniej lub bardziej jest w centrum zęba.
  •  Kanały korzeniowe zęba

Każdy nerw wchodzi do zęba w przywierzchołkowej części korzenia (lub korzeni jeśli ząb jest wielokorzeniowy). Od punktu wejścia nerwu do komory, w której znajduje się miazga, na całej długości zęba są wąskie kanały korzeniowe zębów.

Jaki jest cel leczenia kanału? 

Głównym celem leczenia kanałowego jest zrobienie takiej jamy wewnątrz zęba, w której nie będzie możliwości zasiedlenia się bakterii w tej części zęba, gdzie wcześniej były nerwy.

Co daje leczenie kanału?

Podczas leczenia kanału najpierw dentysta oczyszcza wewnętrzną jamę zęba (czyli tą część, która pierwotnie była zajmowana przez tkankę nerwową). Po zakończeniu czyszczenia jama zęba zostaje zamknięta specjalnym materiałem (wypełniona).

Leczenie kanałowe jest wykonywane w celu usunięcia nagromadzonych bakterii, to osiąga dwa cele:

1) Eliminuje bakterie, które już tam były;

2) Usuwa martwa miazgę oraz inne odpady które mogły stanowić pożywkę dla bakterii.

Po dokładnym oczyszczeniu jamy zęba powstaje puste miejsce. To miejsce wypełnia i zamyka się szczelnym materiałem, które nie może być rozpuszczony przez płyny ustrojowe.  Bakterie po prostu nie mają miejsca na rozwój.

Po co?

Jeśli bakterie wnikają do ciała, na przykład poprzez nacięcie w skórze, organizm okresowo wysyła w chorą strefę specjalne komórki (za pomocą naczyń krwionośnych i limfatycznych), które zwalczają infekcję. W większości przypadków organizm wygrywa bitwę i bakterii giną. Problem z zakażeniem w obrębie zębów polega na tym, że w momencie, kiedy stan nerwu zaczyna pogarszać się, organizm nie może wysłać tam komórki obronne, ponieważ naczynia krwionośne i limfatyczne już są zajęte przez proces chorobowy.

Ten proces chorobowy prowadzi do tego, ze całą jamę zęba zapełniają bakterie. Ponadto martwe tkanki stają się pożywką dla bakterii. Ten stan może wywołać gorączkę, ogólne osłabienie oraz powikłania i niektóry są bardzo groźne. Dlatego należy nie zwlekać z wizyta u lekarza dentysty i leczyć się w odpowiednim momencie.

Call Now ButtonZadzwoń Demed Ursynów