Profilaktyka jamy ustnej – SKALING, PIASKOWANIE, FLUORYZACJA

Pośpiech, który codziennie towarzyszy nam w życiu ma często swoje odzwierciedlenie w naszym stanie zdrowia poczynając od złej higieny jamy ustnej. Piękny i biały uśmiech do którego dążymy to nie wszystko. Warto zadbać również o zdrowie nie tylko zębów ale też dziąseł. 

SKALING

Skaling to zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu twardych i często ciemnych złogów nazębnych z powierzchni nad i poddziąsłowych przy pomocy końcówki, która ultradźwiękami skutecznie go odrywa. Czynność ta jest zazwyczaj bezbolesna, jednak stany zapalne dziąseł towarzyszące często złej higienie powodują bolesność. Zabieg ten wykonuje wykwalifikowana higienista stomatologiczna, która udzieli również wielu cennych wskazówek.

Kamień nazębny – to twardy osad powstały w wyniku odkładającej się płytki nazębnej. Osadza się on głównie w okolicach szyjki zęba zarówno pod dziąsłami jaki i nad. Wypełnia również przestrzenie między zębami powodując idealne środowisko dla bakterii. Niestety skutki zbyt długiego zwlekania z higienizacją mogą być poważne i powodować daleko idące choroby przyzębia.

Zalecenia po zabiegu skalingu :

Ból i nadwrażliwość po zabiegu to normalna sprawa. Jeśli nadwrażliwość szyjek zębowych będzie się utrzymywała to można wykonać dodatkowo lakierowanie, które je zabezpieczy.

 

PIASKOWANIE

Piaskowanie polega na usunięciu ciemnego osadu z zębów przy pomocy specjalnego przyrządu – piaskarki. Aparat ten pod ciśnieniem rozpyla biały proszek z wodą idealnie docierając do każdego nawet najtrudniej dostępnego miejsca.  Pacjent przed zabiegiem ubierany jest w okulary i fartuch ochronny zabezpieczający ubranie. Piaskowanie jest bezbolesne i daje piękny efekt czystych zębów.

Osad powstaje często w wyniku picia zbyt mocnej herbaty, kawy jak również palenia papierosów. Niestety nie zawsze udaje nam się szczoteczką dotrzeć do wszystkich miejsc dlatego piaskowanie to idealne uzupełnienie działań profilaktycznych w jamie ustnej.

Zalecenia po piaskowaniu

Higienistka poinstruuje o konieczności utrzymania tzw. białej diety. Aby efekt utrzymał się dłużej należy powstrzymać się od picia kawy, herbaty, barwiących napojów oraz palenia papierosów.

FLUORYZACJA

Inaczej lakierowanie polega na pokryciu zębów warstwą fluoru o wysokim stężeniu. Fluoryzacja zabezpiecza powierzchnię zębów i chroni je przed nadwrażliwością jak również powstawaniu próchnicy. Należy pamiętać, aby po zabiegu nie pić i nie jeść przez 2 godziny jak również nie szczotkować zębów tego dnia.

Zadzwoń Demed Ursynów